Menighedsrådet ved Vor Frue Sogn består af ni valgte medlemmer, som vælges hvert 4. år. Kirkens seks præster er fødte medlemmer af menighedsrådet. 2020 er valgår - læs mere
Menighedsrådets møder er offentlige (punkter om personalesager er dog lukkede). Tidspunkter for møder kan fås hos kirkekontoret, Pilestræde 67, 1112 Kbh K. Her kan man også rekvirere dagsordener, der foreligger ca. en uge inden mødet. 
Tlf.: 33 37 65 40. E-mail: kontor@domkirken.dk
Se også datoer for menighedsrådsmøder i 2020 - klik her
Menighedsrådsmøderne finder normalt sted i 'Skriftestolen' i Vor Frue Kirke, Nørregade 8, 1165 Kbh K. Bemærk: Indgang fra Fiolstræde via Rotunden.

Formand

Anne Dorte Schwarz-Nielsen
E-mail: ando0853@gmail.com

 

 


Næsteformand & kasserer

Hanne Esmann
E-mail: esmann@domkirken.dk

 

 

Kontaktperson for personale

Ole Steffen Ehlers
Violinvej 4, 2730 Herlev
E-mail: ole@domkirken.dk
Mob. 61 60 62 04
 




Kirkeværge

Jakob Knudsen
E-mail: jakob@knudsen.info
 

 

 

 


Menighedsrådsmedlemmer

Charlotte Ekstrand
E-mail: charlotte@domkirken.dk

 

 

 

 

https://edge.churchdesk.com/non/ckeditorlarge/public/o/232/karsten.fledelius.0.jpg?c=Karsten Fledelius
E-mail: karsten@hum.ku.dk

 

 

 

 

   Marielouise Mærkedahl
   E-mail: marielouise@mjm.dk

 

 

 

 

Mogens Lønborg
E-mail: ml@afpl.dk

 



 

Jeppe Hedaa

 


 


Menighedsrådssuppleanter

Menighedslisten:

1. Sofie Skamris Pedersen 

2. Kåre Pihlmann

3. Lars Grønholdt 

4. Jesper Roesgaard Mogensen

5. Inge Hein 

6. Henrik Norholt 
E-mail: henrik.norholt@gmail.com

Sognelisten: 

1. Erik Thorsen

2. Geert Madsen

3. Mette-Katrine Ejby Buch

4. Philip Nyborg

5. Lisbeth Ulsøe 
E-mail: lisbethu@live.dk

6. Henrik Adamsen